• Trabzon 27 °C
  • Rize 27 °C
  • Artvin 27 °C
  • Gümüşhane 27 °C
  • Giresun 28 °C

İbrahim Sağlam / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehrin gürültücüleri (şaha kalkmış motosikletler)

20 Ocak 2015 Salı 14:50
         Ülkemizde gürültü konusunda geçerli mevzuat, 5491 sayılı kanunla değişik 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 14. maddesi çerçevesinde düzenlenmiştir. İlgili kanun maddesinde “Kişilerin huzur ve sükûnunu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde ilgili yönetmeliklerle belirlenen standartlar üzerinde gürültü ve titreşim oluşturulması yasaktır.
 
         “Ulaşım araçları, şantiye, fabrika, atölye, işyeri, eğlence yeri, hizmet binaları ve konutlardan kaynaklanan gürültü ve titreşimin yönetmeliklerle belirlenen standartlara indirilmesi için faaliyet sahipleri tarafından gerekli tedbirler alınır.” hükmü yer almaktadır.
 
            Söz konusu ekibi kurmuş ve yetki devri yapılmış belediyeler, Belediye sınırları ve mücavir alan dışında yetki devri yapılmış il özel idareleri ve yetki devri yapılmamış alanlarda ise İl Çevre ve Orman Müdürlükleri yönetmelik ile gürültü konusundaki genel kısıtlamalar ve çeşitli kullanımlardan kaynaklanan gürültü düzeyleri için sınır değerler belirlenmiştir. Yönetmelik ile gürültü konusunda ölçüm, denetim, izleme, izin ve yaptırım görev ve yetkisi denetim sorumludur.
 
       Kabahatler Kanununun 36. maddesi genel kolluk ve zabıta görevlilerine idari yaptırım kararı alma yetkisini vermekte olup; Çevre Kanunu’nun 14. maddesine aykırı hareket ettiği tespit edilenlere idari yaptırım uygulama yetkisi, yetki verilmiş kurum ve kuruluşlara aittir.
 
        Gürültüye neden olma fiili için uygulanacak idari para cezaları; 5491 sayılı kanunla değişik 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. maddesinin “h” bendinde “Bu Kanunun 14 üncü maddesine göre çıkarılan yönetmelikle belirlenen önlemleri almayan veya standartlara aykırı şekilde gürültü ve titreşime neden olanlara, konutlar için 400 Türk Lirası, ulaşım araçları için 1.200 Türk Lirası, işyerleri ve atölyeler için 4.000 Türk Lirası, fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için 12.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir.” şeklinde düzenlenmiştir. 
 
          Yasal yönünü özetle belirttiğimiz GÜRÜLTÜ konusunda maalesef büyük sorunlar var. Özellikle son yıllarda artan MOTOSİKLETLER gece-gündüz ŞEHRİN GÜRÜLTÜCÜLERİ(!) olarak büyük tepki çekiyorlar. Trafikte yaptıkları akrobatik davranışlar ŞAHA KALKMIŞ MOTOSİKLETLER biryana
 
         Bu durum basit ve arada bir olanlar gibi değil. Neredeyse kasıtlı yapılıyor denecek kadar önemli.
 
Birçok kişiden bu konuyla ilgili şikâyetleri duyunca, bir yazı konusu olacak derecede önemli olduğu inancıyla yazıyorum.
 
         Trafik denetimleri sözünü ettiğimiz motosikletlerle ve diğer araçların gürültüleriyle de ilgili olmalıdır. Son yıllarda araçlarında istedikleri değişiklikleri yapan sürücülere müdahale olmamaktadır. Denilmektedir ki; bu konu Trafiğin işi değil. Muayene istasyonları gerekli kontrolleri yapıyorlar ve bu değişikliklere müsaade etmiyorlar. Ancak gerçekte durum muayeneden sonra şekillendiğinden, araçların gürültü yapan egzozları tamamen değiştirilerek, anormal hale getiriliyor.  Motosikletlerde gürültü zaten çılgınca.
 
        ŞEHRİN GÜRÜLTÜCÜLERİ (ŞAHA KALKMIŞ MOTOSİKLETLER) başlığı altında bu konuya dikkat çekmek, kişilerin hep ceza ile doğru davranışta bulunacakları anlamına gelmiyor elbette. Bu davranışları yapanların kişisel akılları ve vicdanlar devre dışı değil elbette.  Ancak toplumsal algının en değerli yanı bu tür kişilerin, nasıl olacak ta böyle davranmaları önlenecek sorgusu olsa gerek.
 
       Umuyorum suç ve ceza ilişkisi kişinin gelişmiş vicdanında kurgulanır ve doğru şekillenir.
 
Bu yazı toplam 9152 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.

ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA