• Trabzon 27 °C
 • Rize 27 °C
 • Artvin 27 °C
 • Gümüşhane 27 °C
 • Giresun 28 °C

Trabzon

Güncelleme :28.09.2016 13:51|Haber Tarihi :28.09.2016 13:48

Ortahisar Belediyesine KKTC'den kardeş geldi

Ortahisar Belediyesine KKTC'den kardeş geldi Ortahisar Belediyesine KKTC'den kardeş geldi Ortahisar Belediyesine KKTC'den kardeş geldi

Trabzon'un Ortahisar Belediyesi'ne bu kez Kıbrıs'dan bir kardeş geldi.

Daha önce Gölcük, Ortahisar (ürgüp) Belediyesi ile kardeşlik protokolu imzalayan Trabzon'un Ortahisar Belediyesi şimdi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İskele Belediyesi ile kardeşlik protokolu imzaladı.

Kardeşlik protokolünü imzalamak için Trabzon'a gelen İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ile meclis üyeleri Sefa Kurukafa, Eray Göksan, Kubilay Aşık, Seymen Yılmaz'dan oluşan heyet Ortahisar Belediyesi'ni ziyaret etti. Ortahisar Belediyesi tarafından ağırlanan heyete Trabzon'un önemli tarihi ve turistik yerleri gezdirildi.

 Kardeşlik protokolü imza töreninde konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç yavru vatan KKTC'nin İskele Belediyesi arasında imzaladıkları kardeşlik protokolünden son derece mutlu olduklarını söyledi. Kıbrıs'ın Türkiye'nin her zaman milli davası olduğuna dikkat çeken Başkan Genç, KKTC belediyeleri arasında sağlanan işbirliği ve kardeşlik iklimin aynı zamanda Kıbrıs davasına da bir destek mahiyetinde olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin değişik illerinden ve Trabzon'dan KKTC'ye çok sayıda Türk vatandaşının yerleştiğine dikkat Başkan Genç, "Kıbrıs cihan padişahı Trabzon doğumlu Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu II. Selim döneminde 1571 yılında Sokullu Mehmet Paşa döneminde Türk yurdu oldu. Bundan sonra da Türk yurdu olmaya devam edecek. Kıbrıs Meselesi sadece oradaki Türklerin meselesi değildir. Aynı zamanda bütün Türklerin ve Türkiye'nin meselesidir. Kıbrıs Türklerinin hak ve hukukunu korumak hepimizin meselesidir. Uluslararası ilişkileri ülkelerin menfaatleri belirler. Bunu da devletler güçleri oranla ortaya koyabilir. Bugün Türkiye'nin Kıbrıs Türklerinin menfaatlerini ve çıkarlarını koruyacak gücü mevcuttur. Türkiye, Kıbrıs Türklerinin menfaatine olmayacak hiçbir antlaşmayı kabul etmeyecek güçtedir. Kıbrıs, çevresinde ortaya çıkan enerji kaynakları ile Akdeniz Havzası'nda daha önemli hale geldi. Bu nedenle her zamankinden daha çok, milli davamız olan Kıbrıs'a sahip çıkıyoruz." 

 

"Bu protokolle birlikte Kıbrıs'taki soydaşlarımızla tecrübe paylaşımı, birlik ve kardeşliğimizi daha ileri noktalara taşıyacağız. Biz bir milletin evlatlarıyız. Amaçlarımız ortaktır. O da bu topraklarda emelleri olanlara asla müsaade etmemektir. Bunun burada çok samimi bir örneğini sergilemiş olacağız. Bu protokolün imzalanmasında emeği geçen herkese, çok değerli başkanımıza, meclis üyelerimize ve muhtarlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

İSKELE'DE 4 BİN KARADENİZLİ VAR

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ise Trabzon ve Karadeniz insanına alışkın olduklarını belirterek gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkürlerini iletti. Sadıkoğlu,  "Bizler de Osmanlı'nın torunlarıyız. Kıbrıs Türkleri, Kayseri, Konya ve Karaman gibi şehirlerden gelerek Kıbrıs'a yerleştiler. Belediyemizin 8 bin nüfusu var ve bunun 4 binini Karadenizliler oluşturuyor. Bu nedenle Trabzon ve Karadeniz insanına alışkınız. Bizler organik anlamda da soydaş olarak da kardeşiz. Buraya geldiğimizden bu yana Karadenizlilerin misafirperverliğini, hoşgörüsünü ve sıcak kanlılığını gördük. Bize bu ilgiyi, samimiyeti gösteren herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

TÜRKİYE OLMADAN OLMAZ

Konuşmasında Kıbrıs Sorunu'na değinen Sadıkoğlu Türkiye'nin onaylamayacağı hiçbir antlaşmayı Kıbrıs Türkleri olarak kabul etmeyeceklerini belirterek, "Bizler Türkiye olmazsa olmaz diyenlerdeniz. Ve hep Türkiye ile birlikte hareket etme taraftarıyız. Bu arada dile getirmek istediğim bir husus da asrın projesi olarak adlandırılan KKTC İçme Suyu Projesi'nin hayata geçirilmesinde çok büyük emekleri olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Kardeşliğimiz, dostluğumuz ve işbirliğimiz sadece bu protokolle sınırlı olmayacak. Her alanda güçlü işbirliği ve dostluk bağları oluşturacağız. Bu protokolün imzalanmasında emeği geçen Başkanımıza ve herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi. İmza törenin ardından her iki başkan birbirlerine plaket ve çeşitli hediyeler takdim etti. 

ortahisar-kktc.jpg

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.

Diğer Haberler
 • Esentepe mahallesi'nde yangın18 Ekim 2016 Salı 22:16
 • Gözaltına Alınıp Trabzon'a getirildiler17 Ekim 2016 Pazartesi 22:01
 • Akçaabat'da Genç kıza bıçak saplandı12 Ekim 2016 Çarşamba 15:23
 • Ortahisar'ın, 2017 Yılı Programı kabul edildi12 Ekim 2016 Çarşamba 14:18
 • Trabzon'da 4 asker tutuklandı10 Ekim 2016 Pazartesi 20:21
 • çaykara'da kaza 1 ölü10 Ekim 2016 Pazartesi 20:15
 • Trabzon'da 94 bin TL'yi neden yaktı10 Ekim 2016 Pazartesi 14:14
 • Trabzon’da uyuşturucu Operasyonu 7 Gözaltı08 Ekim 2016 Cumartesi 14:34
 • Trabzon’da Afgan kadına 35 bıçak darbesi06 Ekim 2016 Perşembe 15:02
 • Trabzon’da Trafik Kazası: 1 Ölü03 Ekim 2016 Pazartesi 12:52
 • ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA