• Trabzon 27 °C
 • Rize 27 °C
 • Artvin 27 °C
 • Gümüşhane 27 °C
 • Giresun 28 °C

Yaşam

Güncelleme :13.09.2017 09:16|Haber Tarihi :13.09.2017 09:16

Okula uyumun anahtarı güven

Okula uyumun anahtarı güven Okula uyumun anahtarı güven Okula uyumun anahtarı güven

Okula uyum sürecinin ve yapılacak etkinliklerin odağında çocukların olması gerektiğini dile getiren Rehberlik Danışmanı Özde Gül Şen, “Uyum sürecinde uygulanacak etkinliklerin, ailenin ve çocuğun kendine özgü gereksinimlerini karşılayacak şekilde hazırlanması gerekli. Çocuğun kendini sosyal ve duygusal olarak güvende ve yeterli hissetmesi, öz güveninin artırılması önemli. Tüm bunlar, çocuğun okula uyumunu kolaylaştırır” dedi.

 

Okulların açılması hem öğrenciler hem de aileleri için heyecan verici bir başlangıçtır. Tüm çocuklar, okul öncesi dönemden başlayarak yeni bir eğitim kademesine geçerken ‘okula uyum’ gerçeği ile karşı karşıya kalır. Bu geçişlerde çocuklar geride bıraktıkları eğitim kademesinden farklı bir ortamla karşılaşır. Eğitim ve öğretim programları, fiziksel mekan, öğretmenlerin beklentileri ve akran grupları değişse de, çocuklardan bu yeni ortam ve duruma kısa sürede uyum sağlamaları beklenir.

okula-uyumun-anahtari-guven.jpg

Akademik becerilerle uyum şart

2017 Eğitim-Öğretim döneminde anaokul, ilkokul ve ortaokul bölümleriyle hizmet vermeye başlayacak olan İstanbul Çamlıca’daki Yön Koleji, eğitim hayatına farklılık getirme hedefiyle yola çıktı. Yön Koleji Rehberlik Danışmanı Özde Gül Şen, okula uyum sürecinin kolay atlatılmasının genellikle yeni ortamların gerektirdiği bilgi ve becerilerin çocuğun sahip olduğu sosyal-duygusal, davranışsal ve akademik becerilerle uyumuna bağlı olduğunu söyledi.

Başarılı bir kariyere büyük katkı

Özde Gül Şen, okula uyumun, çocuğun gelişim ve öğrenmesini destekleme, okula devamını sağlama, başarısını artırma ve yetişkinlikte başarılı bir kariyere sahip olma şansını elde etme gibi önemli katkıları olduğunu belirtti. Şen araştırmaların; çocukların okula uyumu ile onların öğrenmeleri, okulu bitirmeleri, akademik ve akademik olmayan başarıları arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyduğunu dile getirdi.

Çocuğa göre etkinlik planlanmalı

Öncelikle çocuğa ve ailesine özgü hangi özelliklerin uyumu kolaylaştırıcı veya sınırlandırıcı olabileceğinin tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Özde Gül Şen; “Uyum sürecinde uygulanacak etkinliklerin, ailenin ve çocuğun kendine özgü gereksinimlerini karşılayacak şekilde hazırlanması önemli. Öğretmenler etkinlikleri hazırlar ve uygularken ‘Bu etkinlik, çocukların hangi gereksinimlerini karşılıyor?’, ‘Bu etkinlikten sınıfımdaki hangi çocuklar yarar sağlar?’, ’Etkinlik uygulanırken hangi çocukların yarar sağlaması için özel çaba göstermem gerekir?’ gibi soruları kendilerine sürekli sormalı ve yanıtlar doğrultusunda gereken önlemleri almalıdır” dedi.

Aktif katılımı güdülemeli

Öğretmenlerin, etkinlikleri çocuğun tüm gelişim alanlarını destekleyecek şekilde planlaması gerektiğini vurgulayan Özde Gül Şen, “Bu etkinlikler, çocukların aktif katılımını güdüleyen öğretim, yaklaşım ve teknikleriyle yürütülmeli” diye konuştu. Çocuğun yaşadığı aile çevresinin, sosyal ve kültürel özelliklerinin önemine vurgu yapan Şen, uyum sürecinin ve yapılacak etkinliklerin odağında çocukların olması gerektiğini söyledi.

Çocuk kendini güvende hissetmeli

Okul öncesinde başlayan öğrenme sürecinin okulla birlikte daha ileriye taşındığını söyleyen Özde Gül Şen, “Okul öncesi eğitim kurumuna, ilkokula veya ortaokula başlayan çocukların başarısı, doğuştan gelen öğrenme becerilerinin geliştirilmesine bağlı. Çocuğun kendini sosyal ve duygusal olarak güvende ve yeterli hissetmesi, öz güveninin artırılması önemli. Tüm bunlar, çocuğun okula uyumunu kolaylaştırır” dedi. Çocukların kendilerini güvende hissedecekleri ortamlarda daha iyi öğreneceğini dile getiren Özde Gül Şen şöyle devam etti: “Çocuklara güvenli bir okul ortamı sağlamada en önemli paydaş öğretmenler. Öğretmen ve çocuk arasındaki ilişki, onların sosyal-duyuşsal,  zihinsel ve fiziksel gelişimleri açısından büyük önem taşıyor.”

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.

Diğer Haberler
 • Omurga kırıklarından dolgu yöntemiyle kurtulabilirsiniz20 Eylül 2017 Çarşamba 08:46
 • Çocuklarda kontrolsüz internet kullanımı obezite nedeni18 Eylül 2017 Pazartesi 08:43
 • Plastik maddeleri hayatınızdan çıkarın!13 Eylül 2017 Çarşamba 09:33
 • Okul çantasını hafifletmek omurgayı koruyor13 Eylül 2017 Çarşamba 09:22
 • Okula uyumun anahtarı güven13 Eylül 2017 Çarşamba 09:02
 • Susuzluk öğrenmeyi zorlaştırıyor!13 Eylül 2017 Çarşamba 08:54
 • Çocuğumun burnu neden kanıyor?12 Eylül 2017 Salı 10:14
 • Okula başlayan çocuk neden ağlar?11 Eylül 2017 Pazartesi 12:18
 • 6 Soruda Astımda Doğru Bilinen Yanlışlar!07 Eylül 2017 Perşembe 08:44
 • Dişlere zarar veren 6 hatalı alışkanlık06 Eylül 2017 Çarşamba 09:23
 • ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA