• Trabzon 27 °C
 • Rize 27 °C
 • Artvin 27 °C
 • Gümüşhane 27 °C
 • Giresun 28 °C

İbrahim Sağlam / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mühendis yönetici hekim (!)

02 Aralık 2014 Salı 09:49

Düşüncelerin, kavramların ve bütün uygulamaların zamana bağlı değişimi kaçınılmazdır. Tabu olacak veya özgürlükçü demokratik anlayış içinde eleştirilmeyecek hiçbir konu yoktur. Yeter ki; samimi değişimler amaçlansın.

SAĞLIK ülkemizde her yönüyle karmaşa ve sorunlar yumağı halindeyken, son yıllarda alınan önemli kararlarla yeni ve farklı bir yola girmiş bulunuyor.

Yeni uygulamalar hasta memnuniyeti odaklı ve hekimlerin performansına dayalı olunca durum başkaca yönelişleri şekillendiriyor.

Ne yazık ki; iyi niyetle değiştirilen yasalar, yönetmelikler veya uygulama kararları bir süre sonra daha çok para kazanmaya nasıl dönüştürülebilire geliyor. Ülkemizin hiçbir meslek gurubunun bir diğerine göre hak edilmeyen abartılı kazançlara ulaşma hakkı yoktur. Hekimlik mesleğinin bütün zorluklarını ve önemini kimse göz ardı etmiyor. Ancak asgari ücretin 20-30 katı bir ücret alabilen bir hekiminde tepki koyması her halde yadırganacaktır.

Sağlık sisteminde sorgulanacak çok önemli bir diğer konuda YÖNETİCİ HEKİM yetki ve görevleridir. Yine yılların getirdiği alışkanlıklarla hem başhekimler hem de yardımcıları maalesef hekimlik dışındaki çok sayıda teknik, idari ve sosyal olaylara karar verici durumundaydılar. Şimdi değişen haliyle MÜHENDİS YÖNETİCİ HEKİM (!) yaklaşımı çok hatalıdır. Bir meslek disiplininin bütün ayrıntıları içinde karar verilmesi gereken, çok sayıda teknik olay hastanelerde en etkili biçimde vardır.

Özellikle MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ alanında çok sayıda teknik kararların ve işletme faktörlerinin yer aldığı hastanelerde yetki ve karar süreci yanlış işletilmektedir. Kalorifer, Temiz ve Pissu, Klima, Havalandırma, Buhar, Oksijen, Vakum, LPG, Mutfak, Sterilizasyon, Asansör, Yangın tesisatlarının işlevsel açıdan hayati önem taşıdığı HASTANELERDE maalesef deneyimli, yetkin ve yetişmiş tesisat branşlı MAKİNA MÜHENDİSİ yoktur.

Teknikerlerle ve farklı branşlı mühendislerle, yetki ve sorumluluk nereye kadar taşınabilir? Yahut taşınmakta mıdır?

Makina Mühendisleri Odası basınçlı kaplarla ilgili periyodik kontroller yapmaktadır. Bu kontrollerde maalesef özellikle hastanelerin ve bütün kamu kuruluşlarının yeterli önlemleri almadığı tespit edilmektedir.

Ayrıca son yıllarda bütün hastanelerde ek binalar, esaslı tamiratlar ve tadilatlar yapılmaktadır. Bu kararların çok önemli bölümü hastanelerin üst yönetimlerinin arzuladıkları yeni fonksiyonların kazanımı için yapılmaktadır. Bu arzuların teknik ve işlevsel biçimlendirilmesi, maliyeti ne yazık ki; ilgili meslek disiplinleri içinde ve en doğru biçimde gerçekleşmemektedir.

Çok net bir durum var ki; nasıl olsa paramız var, takın şuraya klima, değiştirin şurayı, satın alın şunları, gibi adeta klima tarlasına dönmüş binaların varlığı, meslek mensuplarının vicdanlarını sızlatmaktadır.

Ben iddiayla diyorum ki; bütün hastanelerde öyle fazla harcama yapmaksızın gerek Makina gerekse Elektrik mühendisliği mesleki gerekleri yerine getirilerek çok ciddi enerji tasarrufu sağlanabilir. Ayrıca güvenli işletme tesis edilebilir.

Sağlık Bakanlığı ülke genelinde HASTANELERİN TEKNİK İŞLETİM VE DEĞİŞİM kararlarını MÜHENDİS YÖNETİCİ HEKİM mantığından derhal çıkarmalıdır. Bu karar ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar getirecektir.

Bu yazı toplam 10830 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 1 yorum eklendi.

 • Güzel yazı.İsmail AKSOY02 Aralık 2014 Salı 17:53

  Güzel ve uyarıcı bir yazı. Tebrik ederim, yalnız
  "Sağlık Bakanlığı ülke genelinde HASTANELERİN TEKNİK İŞLETİM VE DEĞİŞİM kararlarını MÜHENDİS YÖNETİCİ HEKİM mantığından derhal çıkarmalıdır. Bu karar ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar getirecektir."
  şeklindeki ifadeyi;
  "Bütün bakanlıkların ülke genelindeki İNŞAAT, TEKNİK İŞLETİM VE DEĞİŞİM kararlarını MÜDÜR-SİYASETÇİ mantığından derhal çıkarılmalıdır." şeklinde ifade etmek gerekir diye düşünüyorum.

   BeğendimBeğenmedim
 • Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA