• Trabzon 27 °C
  • Rize 27 °C
  • Artvin 27 °C
  • Gümüşhane 27 °C
  • Giresun 28 °C

İbrahim Sağlam / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milletvekilliği meslek değildir

03 Şubat 2015 Salı 14:16

07 Haziran 2015 Genel Seçimleri yaklaştıkça yasal adımlar atılmakta ve sandığa doğru somut olaylar şekillenmektedir. Türkiye’ de SEÇİM KANUNU ve SİYASİ PARTİLER KANUNU değişmedikçe Milletvekili aday belirleme ve seçme yöntemi çok tartışılacaktır.

 Halkın seçeceklerini seçme yetkisini veren bir yasal durum doğru değildir.

Kimlerin Milletvekili olacağı çok az farkla bilinilen bir seçme sürecini demokratik olarak kabul etmek ve algılamak mümkün müdür? Ne yazık ki, seçimlere çok az bir süre kala ülkemizin önündeki durum budur. Hiçbir parti bu durumun doğru olmadığını ifade etmiyor. Liderlerin tek seçici olduğu ve kişilerin adlarını ve sıralamalarını basından veya Internet sitelerinden öğrendiği bir adaylık sürecinin demokratik ve sağlıklı olduğunu söylemek mümkün müdür?

 Lidere yakın, parti üst yönetimiyle ilişkileri çok iyi, ülkenin siyasetinin etkileştiği uç olayların yönlendirdiği bir isim belirleme yöntemini anlamak mümkün değildir. Bütün partilerdeki duruma bakınız, ciddi sıkıntılar var. Nedeni yöntemdeki ölçüsüzlük.

 Elde herkesin algıladığı ve kabul ettiği bir ölçü yok. Hatta ölçüsüzlük var. Bir yerde verilen karar diğer yerde uygulanmamış. Bir isim için geçerli olan değerlendirme diğerinde yok. Yeni aday adaylarının listelere uzaktan yakından değmişliği yok. Bu durum çok yadırgatıcıdır ve kamu vicdanında yer bulmamaktadır.

 Mevcut Milletvekillerinin bazılarının adeta olayı bir meslek gibi algılamalarını kamuoyu çok iyi değerlendiriyor. Seçmeni parti tercihi nedeniyle bu tür olumsuzluklar içinde vicdanlarıyla baş başa bırakmak, seçmene de haksızlıktır. Yine merkez yoklaması ile aday belirlerken, elde çok belirleyici ölçüler varsa onları en azından aday adaylığı öncesi ortaya koymak gerekir ki; aday adaylığına başvuran kişiler gereksiz masraf ve umut içine girmesinler.

 Yine mevcut milletvekillerinin adlarının listede olup olmadığını basından öğrenmesi kadar yanlış bir durum olamaz. Aynı hizmet anlayışı içinde son dakikaya kadar doğru davranmış ve seçmeniyle hiçbir sorunu olmayan, hatta seçilebilir birikimleri olan milletvekillerini listeye koymamak açıklanabilir bir tutum değildir. Ne meslek gibi kabul etmek ne de seçmenin tercih ettiği bir ismi şu veya bu sebeple liste dışı bırakmak kamu vicdanına uygundur.

 Ayrıca partilere yıllarca emek vermiş, görev almış yeterli ve yetkin kişilerin listelerde seçilemeyecek sıralara konulmasını açıklamak da mümkün değildir. Böylesi bir durumun getirdiği sorgulamaların seçmende nasıl çelişkiler oluşturduğunu siyaset bilimciler iyi analiz edeceklerdir. Siyasi partilerin üst yönetimleri ve liderler doğru ve kabul edilir ölçüler koymayı ve herkese karşı adaletli olmayı sağlamadıkları sürece ülke yönetiminde de aynı tutumu takınabilecekleri kaygısını verirler. Olay daha işin başlangıcında ciddi bir gönül koymaya veya iç burkulmaya dönmüştür.

Yıllarca siyasi tercihini ilinde en üst noktada, il başkanı olarak başarılı biçimde sürdüren ve sırası geldiğinde aday olmak isteyen birçok kişi maalesef merkez yoklamasının kadrine uğramış ve umutlarını köreltmiştir. Ülkeye hizmette onlarca yıl bekleyip kendilerine hiç fırsat verilmeyen bu kişilerin ve onlar gibi hizmeti düşünenlerin iç dünyalarını veya yapılanların adaletini parti üst yöneticileri ve liderler iyi hesap etmelidirler.

Yaklaşan seçimlerde artık kimlerin seçileceğinin belli olduğu bir durumla karşı karşıyayız. Siyasi partilerin seçmene daha geniş tercih hakkı vereceği değişiklikleri kabul edecekleri bir demokratik anlayışa ulaşmalarını umuyorum.

Bu yazı toplam 60584 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.

ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA