• Trabzon 27 °C
 • Rize 27 °C
 • Artvin 27 °C
 • Gümüşhane 27 °C
 • Giresun 28 °C

İbrahim Sağlam / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KTÜ’de ve Farabi Hastanesin’de otopark sorunu…

23 Aralık 2014 Salı 11:03

“Üniversiteleri yönetenler de insandır ve hizmet verdikleri toplumlarından soyutlanamazlar. Üniversiteler kutsanmış ve dokunulmaz ilişkiler barındıran özel alanlar değildir”.

Yıllardır Karadeniz Teknik Üniversitesini yönetenler ve bu çatı altında bilim yapıp unvan alanlar, sözünü ettiğimiz bu soyutlanmaya ve dokunulmazlığa sahipmiş gibi, ne zaman bir talep ve eleştiri gelse muhatap değilmiş gibi davranmaktalar.

Sayısız kez yazdım. Çözüm önerdim. Maalesef yıllar üstüne artan biçimde yoğunluk eklerken, KTÜ’de OTOPARK çözümü bir türlü bulunamıyor. Otopark nedeniyle, en ağır bedel FARABİ HASTANESİ çevresinde ödenirken ve buraya her gün binlerce vatandaş otomobiliyle zorunlu gelirken ve çaresizken, hala SORUN YOK MUŞ(!) gibi akıl dışı sessizlik var.

1980 KTÜ mezunu bir mühendis olarak buradan Sayın Rektör’e açık çağrıda bulunuyorum. Verin KTÜ’nün HALİ HAZIR HARİTASINI, size binlerce araçlık OTOPARK alanı oluşturalım. Üstelik en asgari maliyetle. Bakınız çevrenize, kampüsün iç yollarındaki araç sayısına. Lojmanların, yurtların yollarına bakınız, bu çağda iki araç yan yana geçemiyor, bu doğru mudur?

Ayrıca yolların üzerine monte edilen yüzlerce engelin amacı nedir?

İnsanlar araçlarını “PARK ETMESİN” diye harcadığınız birikimi, “PARK ETSİN” diye harcamanız gerekmiyor mu?

Değerli Fazıl ÇELİK hocamızın, Profesörlük birikimi içinde şehrin trafik duyarlılığını yakından biliyorum. İnşaat Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Başkanlığına buradan sitemde bulunuyorum. Bilimsel çalışmalarınızın ufak bir bölümünü “KTÜ’nün OTOPARK SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” başlığı altında değerlendirseniz, KTÜ TIP FAKÜLTESİ FARABİ HASTANESİ başta olmak üzere, LOJMANLAR VE BÖLÜMLERİN çevrelerinin de ne şekilde yoğunlaştığını görür, bilimsel veriler ışığında çözümlerini bulabilirsiniz.

KTÜ kuruluşundan bugüne hangi Rektör döneminin akılda kalmış derin izi var?

Soruyorum Trabzon kamuoyuna, KTÜ ile ilişkili bütün camiaya.

“Hangi Rektörü hangi önemli İZLERLE hatırlıyoruz?”

Bu büyük bilim camiasının üzerindeki statükonun kalkması, ülke ve şehrimiz gerçekleriyle yüzleşmesi gerekiyor. Yönetsel becerinin burada konu ettiğimiz bir eleştiriye muhatap olması, esasen KTÜ’ye yakışmıyor.

Burada konu ettiğimiz giderek daha ağır sıkıntılar oluşturan OTOPARK SORUNU için KTÜ kendi kampüsü dışında, Trabzon Ortahisar İlçesi içinde çözüm önerilerinde bulunmalıydı. KTÜ de konunun muhatabı bilim dalları yok mu?

Her yıl KTÜ Kampüsüne ve bütün yerleşim birimlerine katılan insan ve araç sayısını, buna karşılık insanların ve araçların ihtiyaç duyduğu, duyacağı alt yapıyı, donanımı belirlemek çok mu zor? Bunu yapmamanın nedeni ne olabilir?

Bu belirlemelerin ardından hızla yapılması gerekenlerin olmayışının bedelini kimler ödemektedir?

Hasta ve yakınlarının bu konuda kanıksanmış bir mecburiyet içinde olmaları kabul edilebilir mi?

Ek binaları projelendirenlerin, artan yoğunluğa yönelik bir çalışmaları var mıdır?

Personele ayrıcalıklı OTOPARKLAR oluşturmak bu genel çerçeve içinde ne kadar doğrudur?

Bu yazı toplam 17930 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 6 yorum eklendi.

 • pısırık yöneticieren27 Aralık 2014 Cumartesi 16:46

  devletin gücüne sığınarak milleti sömürüyorlar hastanede paralı park kadar saçma bir şey olurmu devleti yönetenler bunları görmez mi.aynı yöneticiler özel hastanede yönetici olabilseler aynı tavırlarını sürdürebilir mi???

   BeğendimBeğenmedim
 • parkı geçtikyorumcu24 Aralık 2014 Çarşamba 08:52

  özel aracımızla hastamızı almak için duracak yer varmıki park olsun, sanki hastalar paraşütle iniyor yada sadece dolmuşla gelip gidiyor, İbrahim bey gerçekten önemli bir konuyu dile getirmişler sağolsun eğer birazcık insanlık varsa bu duruma çözüm bulunur.orası özerkte olsa halka ve millete aittir.

   BeğendimBeğenmedim
 • k.t.üAdem Özdemir23 Aralık 2014 Salı 11:59

  hasta ve hasta yakınlarını dikkate almayan, sorunlarıyla ilgilenmeyen ve tam tersine engel olan malesef bir fakülte hastanemiz var.

   BeğendimBeğenmedim
 • Toplam 6 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA