• Trabzon 22 °C
  • Rize 15 °C
  • Artvin 6 °C
  • Gümüşhane 5 °C
  • Giresun 19 °C

İbrahim Sağlam / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İl Halk Kütüphanesi yine demir kafes (!) İçine alınıyor

04 Kasım 2014 Salı 09:18

Yıllar önceydi.

Dedik ki; “Bir ülke ki; okulunu, camisini, hastanesini demir kafes – dikenli tel içine alır, bunun adı insanına güvenmemektir, korkudur, zarar endişesidir yahut devletine güvenmemektir. Vatandaşın evinin güvenliği ile kütüphanenin, hastanenin, okulun güvenliği arasında bir fark varsa kendimizi sorgulamamız, medeniyet ölçümüzü yükseltmemiz şarttır.” Özel güvenlik gerektirecek, dış ve iç tehditlere karşı korunacak askeri ve stratejik kamusal binalar veya alanlar için elbette ki hassasiyet olur, olacaktır.

Ancak bu hassasiyet TRABZON İL HALK KÜTÜPHANESİ için yeniden düşünülmüş olacak ki;  yakın geçmişte kurtulduğu görüntüye yeniden bürünüyor. Birkaç yıldır parkla bütünleşmiş daha yalın ve anlamlı KÜTÜPHANE görüntüsü şimdi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yılsonu geri gidecek bir ödeneği harcama adına -akıl ve vicdan dışı bir tutumla- demir korkuluklara harcanıyor.

Kütüphanenin güvenliğine hiçbir şekilde katkı yapmayacak ve çevresel uyumuna çirkinlik katacak bu kararı verenleri yadırgıyorum.

Bu mahallede yarım asrı geçen yaşanmışlıkları olan birkaç dost adına bu karara itiraz ediyor, GEREĞİNİ İL VALİMİZİN DİKKATİNE SUNUYORUZ.

BELEDİYE TAŞERONU VE İŞÇİLERİN ŞİKÂYETLERİ

SAYIN AHMET METİN GENÇ’İN DİKKATİNE!

Sayın Başkan;

Ortahisar Belediyemizin temizlik işlerini yürüten taşeron şirkette (Teknik Katı Atık) çalışan kardeşlerimizin bize verdiği bilgileri buradan sizin dikkatinize ve ilginize sunuyorum.

Diyorlar ki;

“Maalesef bazı hususlarda mağdur ediliyoruz.

Öncelikle biz çalışanların sendikalı olması engelleniyor.

Özlük haklarımız konusunda şirket lehine olmayan hiçbir talep karşılanmıyor. Hastaneye giden, kaza geçiren ve değişik sebeplerle çalışamaz duruma gelen bütün işçiler işten çıkarılmakla tehdit ediliyor veya işten çıkarılıyor.

İki küçük çocuğu olan ve işyerinde kaza geçiren birkaç kardeşimiz çalışamaz durumda olmalarına rağmen rapor almayıp zoraki çalışıyorlar.

Sağlık sorunları nedeniyle çalışma engelleri uzayan ve bu durumu rapora dönüştürmek zorunda kalanları, şirket yetkilisi çağırıp, “bu durumda sizinle yollarımız ayrılacak” diyebiliyor.”

Sayın Başkan;

“ÖNCE İNSAN” sadece bir slogan değil. İçi doldurulacak çok önemli bir duruş, yaşayış ve sorumluluk. Siyaset vaatler dışında da ne olup bittiğinin farkında olmak değil midir?

İNSAN için gerekenlerin neler olduğunu, sorumluluk alanında ne ölçüde HAK davasının sürdüğünü anlamak feraset istiyor. Size anlatılanları değil de sizin gerçeği algılamanızı sağlayacak bir yöntemi bulmanızı, çalışan kardeşlerimizin mağduriyetlerini gidermenizi umuyorum.

Bu yazı toplam 8915 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 1 yorum eklendi.

  • kütüphane yeşim04 Kasım 2014 Salı 14:19

    ASLINDA O KÜTÜPHANE YIKILSA!!YERİNE DE HALI SAHA OLSA NE KADAR GÜZEL OLURDU DEĞİL Mİ!!

     BeğendimBeğenmedim
  • Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA