• Trabzon 27 °C
 • Rize 27 °C
 • Artvin 27 °C
 • Gümüşhane 27 °C
 • Giresun 28 °C

İbrahim Sağlam / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekliler maaş zammına çok öfkeli

14 Ocak 2015 Çarşamba 10:40

Son yıllarda kamuda çalışan bazı meslek mensuplarına iyi maaş zamları yapıldı. Diğer sosyal düzenlemeler, özlük hakları, iş riski ve güvenliği ile ilgili çok sayıda iyileştirmeler yapılıyor. Çıkan sorunlar önemi ölçüsünce dikkate alınıp çözümleniyor.

Ancak emekliler için gerçekçi bir bakış ve duyarlı bir adım yok. Geçmişte aynı şartlarda emekli olan kamu işçilerinin aralarında meydana gelen ciddi maaş farkı, İNTİBAK YASASI ile nispeten düzeltildi.

Yine geçmiş yıllarda yapılan kesintilerle ilgili geri ödemeler gerçekleştirilerek çok önemli bir birikim hak sahiplerine iade edildi. Bu gibi birçok olumlu adımı gerçekleştiren hükümetten şimdi emeklilere verilen bu maaş zammı kabul görmüyor. Özellikle son aylarda gündemde olan kamu harcamalarının boyutu bu tepkiye eklenerek yorum yapılıyor.

Siyasetin bu ince çizgileri gözetemediği durumlarda öfke her alanda taraflılık yahut karşıtlık biçiminde şekilleniyor. Toplum barışı için bu yanlış. Siyaset öfke kontrolünü de yapabilmeli. Gerek siyasetçiler gerekse toplum kesimlerinde ciddi öfke kontrolü gerekiyor.

Emeklileri “Bize büyük ölçüde haksızlık yapılıyor” inancına sevk eden kararlar maalesef sonuçları açısından değerlendirilmiyor. Öncelikle her emekli bütün ailevi sorumluluklarını tamamlamış, sınırlı maddi imkânlarla geçinecek durumda değil. Evi, arabası, kira geliri vs. yok. Okumakta olan, evlenecek çağa gelmiş çocuklar var. Hastalık, sair bakım ihtiyaçları artıyor. Tam da bu dönemde daha fazla destek gerekirken, emekli olup çalışmaya devam edenlerin maaşları %15 kesiliyor.

Çalışan emeklilerin bu durumunun net anlaşılması gerekiyor. Gerçekten ihtiyacı olanla, emekliyi daha avantajlı diye çalıştıranların farkı anlaşılmalı.

Ayrıca çok sayıda emeklinin bilgi ve birikiminin gerekli olduğu yerler var. İşveren bu tür durumlarda zorunlu olarak tecrübe arıyor.

Bir başka tehlikeli boyut var ki; bu kesinlikle önlenmeli. Dikkat, beden gücü ve dayanıklılık gerektiren iş ortamlarında emeklilerin çalıştırılması. Çok sayıda iş kazasının arkasında bu tür ucuz iş gücünün olduğu tespit ediliyor.

Emeklileri hiçbir ölçü içinde değerlendirmeyen bu sistemin biran önce gözden geçirilmesi gerekiyor. Her emeklinin sadece emekli maaşına göre sosyal şartlar içinde kalması maalesef toplumsal katma değer yönüyle yanlış sonuçlar vermektedir. Çünkü emeklilerin içinde bulundukları değişken şartların ülke geleceğinde olumlu ya da olumsuz temeller atacağı gerçeği çok boyutlu ele alınmalıdır.

Geleceğini güçlü temeller üzerinde insan odaklı inşa etmek isteyen devletlerin hemen her toplumsal gerçekle yüzleşmesi önemlidir. Kaldı ki; bu ve benzeri konularda oluşan öfke gelecek için sağlıklı sonuçlara engeldir.

Emeklilerin maaşlarına yapılan zammın öfkesinden bu tür bir yorumlama, bilinçli devlet yönetiminin işi olmalı ve her adımın veya toplumsal tepkinin neden-sonuç ilişkisi kurulmalıdır.

Umuyorum emeklilerin öfkesini dindirecek bir maaş zammı gerçekleşir.

Bu yazı toplam 9059 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 3 yorum eklendi.

 • AĞLAMAK YOOOOKAltındereli15 Ocak 2015 Perşembe 14:32

  EMEKLİNIN ELİNDE BÜYÜK KOZ VAR SEÇİM KOZU AMA EMEKLİ SEÇİM GÜNÜ GİDİYOR SABAHIN ERKEN SAATİNDE İKTİDAR PARTİSİNE OY VERİYOR BU EMEKLİLERİN AĞLAMAYA HİÇ HAKKI YOKTUR BİR İNSAN KENDİ DÜŞMANI BUKADAR OLAMAZ VESELAMMMMM

   BeğendimBeğenmedim
 • MEDENİ VE GELİŞMİŞ ÜLKELER.adil türk14 Ocak 2015 Çarşamba 19:18

  Maaşlarına bakalım ve bizim gelişmişliğimizi de kefeye koyalım.Demekki biz Sahte verişlerle avutuluyoruz.

   BeğendimBeğenmedim
 • Hesap sormaksadık yılmaz bulut14 Ocak 2015 Çarşamba 12:57

  Sızlanmalar güzel.
  Güzelde çözüm sızlanmayla olmuyor..
  Çözüm ilgili yerlerden hesap sorma ile olur.
  Çalışanların ve Emeklilerin herkesimin hesaplaşacağı yer sandıktır.
  Bakıp göreceğiz

   BeğendimBeğenmedim
 • Toplam 3 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA