• Trabzon 27 °C
  • Rize 27 °C
  • Artvin 27 °C
  • Gümüşhane 27 °C
  • Giresun 28 °C

İbrahim Sağlam / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu şehrin delikanlıları…

21 Ekim 2014 Salı 10:54

“Taşı sıkınca suyunu çıkarır” denilen civan delikanlılar bu günlerde sıkıntılı. Şehrin dört bir yanında sayısız genç kardeşimiz şu veya bu sebeple hayata istediği gibi tutunamamanın problemini yaşıyor.

Trabzon sokaklarında, caddelerinde mazinin hatıralarına yakışmayan görüntüler var.

Gençler genel yaklaşımlara tepkili. Ayakları üzerinde değil, ayakları yerden kesilmiş, ayrıca farklı bir boş alan içindeler. Nereye eserse rüzgâr oraya gidilecekmiş gibi duruyorlar.

Giyim tarzları, takıntıları, gruplaşmaları gençlik sorunlarını yansıtıyor.

Bu şehrin delikanlıları, toplumsal sorunlardan bunalmış durumda.

Ülke genelinden çok farkı olmayan ve bilinen sebeplerin çok hızla ve etkin biçimde ortadan kaldırılması gerekiyor.

Şehrin Valisi, Belediye Başkanı, Rektörü ve diğer tüm yöneticileri ve şehrin işverenleri; bilinen bu genç potansiyele şans tanıyın. Bu enerji boşa gidiyor.

Son yıllarda Hükümetin uyguladığı tedbirlerle birçok kamu kuruluşunda hizmet alım ihaleleri yapıldı. Çok sayıda insan asgari ücretle de olsa çalışıyor.

Özellikle “Güvenlik Görevlisi” adıyla yapılan yasal düzenlenmesinin getirdiği çok önemli bir istihdam alanı oluştu ki; bu alanda epeyce genç insan çalışıyor. Hastanelerin güvenlik görevlileriyle donanması ve bu kişilere yöneltilen eğitim, beceri ve kaliteli yaklaşımlar son derece yararlı sonuçlar şekillendiriyor.

Bu şehrin delikanlılarının sokaklarda, boş ve faydasız zaman geçirmeleri, insan kaynaklarının israfıdır. Yaşanan günler geri dönmüyor. Her geçen gün daha fazla etki altında kalan, moralleri çöken bu genç kardeşlerimize, uygun çalışma ortamları sağlamak acil ve kaçınılmaz bir görevdir.

Mümkün olan bütün resmi kuruluşlar, hizmet alımıyla yeni istihdam ortamları oluşturmalı, ayrıca sivil toplum kuruluşları, sanayiciler, işadamları, bu genç nüfusun bilincinde olarak yatırımlar yapmalıdırlar.

Her yıl iki milyona yakın genç lise mezununun dörtte biri üniversiteye giriyor, diğerleri şu veya bu biçimde boşta kalıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir.

Hiçbir şekilde yönlendirilmeyen, varlığından yararlanılmayan bir genç insanın hangi risklere açık olduğu, olacağı bilinmez. O risklerin toplumsal bedeli, bugün onlar için yapılması gerekenlerden daha az olmamaktadır.

Akılcı doğru yönlendirme, imkân kullanma profesyonel bir yaklaşımla mümkündür ve mutlaka yapılmalıdır. Dünyanın genç nüfusa sahip sayılı ülkelerden olan Türkiye’nin bu potansiyele avantaj olmaktan çıkmamalıdır.

Buradan diyorum ki; kamu yöneticileri özellikle döner sermayeye sahip kamu kuruluşları azami istihdam için, bütün şartları gözden geçirmelidirler.

KTÜ ‘de var olan birçok imkânı mevcut yönetim değerlendiriyor. Ancak gelişen ve artan ihtiyaçlara bağlı olarak, genç kardeşlerimize öncelikle iş sağlayan açılımlar, kararlar uygulanmalıdır.

Yine öğretim kurumlarının hemen hepsinde aile birlikleri şartları zorlamalı, özel kurslar, okullar ve diğer bütün hizmet sektörleri çalıştırabileceği kişi sayılarını yeniden gözden geçirmelidir.

Boş ve işsiz bir genç insanın iç dünyasını ve karşı karşıya kaldığı riskleri iyi algılamak, bu anlamda görev ve sorumluluk bilincini iyi tanımlamak gerekiyor.

Bu yazı toplam 2198 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.

ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA