• Trabzon 27 °C
  • Rize 27 °C
  • Artvin 27 °C
  • Gümüşhane 27 °C
  • Giresun 28 °C

Hande / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baro seçimi

17 Ekim 2014 Cuma 13:22

BARO SEÇİMİ !

Normal şartlar altında, bir seçime hazırlanırken, kendinizi seçmene tanıtırsınız, tanışırsınız, dinlersiniz, sorarsınız, proje geliştirir ve kamuoyuna sunarsınız, şans yaver gider de seçilirseniz projeleri bir bir seçmene kazandırırsınız…

Kaç seçim gördük? Peki ya kaç mantıklı, gerçek, makul proje?

Bizde “Ama Maraş Caddesi’nden çöpleri; yol kenarlarından otoparkları kaldıracakmış, katı atık deposu, geri dönüşüm fabrikası vs yapacakmış!” şeklinde konuşmalar pek duyulmaz… “Abim öldüğünde cenazeye gelmişti!”, “Bizim kızın nikah şahididir!”, “Bizim oğlanı da falanca yerde işe sokturduydu!”dur bizde seçilecekte aranan…

Velhasıl, geçtiğimiz hafta sonu Trabzon Barosu, zannederim ki tarihinde ilk defa, tek liste ile seçime katıldı. Herhangi birini seçemedik yani… Dört dönem başkanlık yapan Mehmet ŞENTÜRK “çok şükür!” bu defa aday olmadı. Memnun olmadığımdan değil, hakkıyla yürüttüğü Baro Başkanlığı görevinin doğası gereği iki dönem teammülü olduğundan! (Laf aramızda, aday olsaydı bu defa onu desteklemeyi düşünüyordum! Asıl başarı beşinci kez aday olmak olacaktı çünkü!) İlk defa desteklediğimiz aday kazandı. Ama mutlu muyuz? Hayır! Baroda bir heyecan, bir yenilenme, bir tatlı rekabet, bir silkinme yaşanmadı. Bir proje, bir kaynaşma sunulmadı! Umarım bundan sonrası böyle devam etmez…

Şimdi huzurlarınızda, yeni başkan Orhan ÖNGÖZ’e ve birbirinden değerli meslektaşlardan oluşan yönetim kurulu üyelerine, disiplin ve denetleme kurulu üyeleri ile TBB Delegesi olan tüm meslektaşlara bir kez daha tebriklerimi sunuyorum.

Sonra da beklentilerimi:

1- TRABZON BAROSU ARTIK SAHNEYE ÇIKSIN!
Sivil Toplum Örgütleri ile Kamu Kurumları ile, halk ile daha iç içe, daha yan yana yer alsın. Etkinliklerde öncü olsun. Yol göstersin. Şehirde ses getirsin. “Bu konu bizimle ilgili değil!” demesin. Hukukun her şeyin içinde ve herkese lazım olduğunu bir kez daha göstersin.
2- Reklam Yasaklarını ve etik kurallarını işletsin: Bürosunu taşıdığı halde eski bürosunda tabelası kalan arkadaşlarımızı, tabelası yönetmeliğe uygun olmayan arkadaşları, birbirine selam vermeyen, duruşmalarda nezaket göstermeyen, müvekkili diğer meslektaşına karşı olumsuz yönlendiren, başka vekilin olduğu dosyaya vekalet sunan arkadaşlarımız varsa uyarsın! Etik dışı işlere göz yummasın! Gerekirse meslek içi eğitim versin!
3- Bizi kaynaştırsın! Öyle uyduruk bayramlaşma törenlerinde değil. Birbirinden değerli üstatlarımız var, tanıyamadığımız. İlyas SARAÇ var, İlhami ALGAN var, Mustafa Nurettin ERGÜNEY, Orhan ÇAĞLAYAN, Yılmaz KARABEKİR, Mustafa USTAÖMEROĞLU, Nazmi ve Tahsin SAYIL kardeşler, daha ne saygıdeğer isimler…. Saygı günleri yapılsın, Jübile günleri veya, vefat edenleri analım, tanıyalım, hala hayattaki üstatların tecrübelerinden yararlanalım. Birlikte etkinliklere katılalım! Bu şehirde çok güzel sanatsal faaliyetler oluyor bir ucundan da biz tutalım!
4- Seçilen Başkan meslektaşımız, yine bu yıl seçilen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin GENÇ’in eski mesai arkadaşı ya hani; olmayacağından eminim yanlış anlamayın ama Baro, Belediye’nin “arkabahçesi” olmasın!
5- Adliyede, Emniyette, Valilikte, Tapuda, Hastanede, müvekkil için hak aradığımız her yerde karşımıza çıkarılan zorluklarda önde dursun.
6- Madem KTÜ’de hukuk var; üniversite ile dirsek teması kurulsun! Öğrenci arkadaşlarla kaynaşma günleri olur, kaynak paylaşma olur, uygulamayı anlatma olur, bir şeyler yapılsın!
7- Önemli ve kamu vicdanını ilgilendiren dosyalarda, toplu iş davalarında, cinsel suç; kadına karşı şiddet ve benzeri olaylarda, meslektaşlara karşı açılan davalarda, takipçi olsun, müdahil olsun…
8- Vatandaşa haklarını hatırlatsın. Herkesin “Google”layarak bir davanın sonucunu öğrenemeyeceğini anlatsın! İnsanlardaki “ne yaptınız, bir dilekçe yazdınız! Anca oturduğunuz yerden para kazandınız! Hepiniz iki ayaklı yalansınız!” algısını kırsın! Vatandaşla avukatı barıştırsın!
9- İcra dairelerindeki yanlışlıkları tespit etsin, ortadan kaldırsın! Katiplerin hal ve hareketlerini, Memurların tavrını, aynı içerikli iki talebe iki farklı karar çıkmasını yok etsin.
10- Adalet Bakanlığı ile bire bir çalışarak, neredeyse alacakların tahsilini imkansızlaştıran mal beyanında bulunmama, eve haciz yapamama, haciz süresindeki kısıtlama, satış; yakalama; muhafaza; kıymet takdiri avanslarındaki patlamayı makul hale getirsin! Mağdur alacaklıyı korusun!
11- Sosyal güvence, sağlık güvencesi, sigorta, vergi sorunlarını çözsün!
12- Etrafta türeyen, “Kredi Kartı Aidatınızı Alıyoruz!”, “Kredilerinizi yapılandırıyoruz!”, “Sağlık sigortası yaptırmışsınız, tekrarlamanız gerekiyor!”, “Tazminat davanızı 3 ayda sonuçlandırıyoruz!” lafları ile ne idüğü belirsiz şirketlere göz açtırmasın! Arzuhalcinin değil avukatın dilekçe yazması gerektiğini hatırlatsın!
13- Halkı da kucaklasın! Avukatı da kucaklasın! Saygı duysun! Duyulsun!

Trabzon Barosu’nun yeni ve heyecan verici projelerini bekliyor, desteğimle her daim Yönetim Kurulundaki meslektaşlarımın yanında olduğumu hatırlatmak istiyorum. Tüm Trabzon’a hayırlı olsun!

Bu yazı toplam 2625 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.

ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA