• Trabzon 27 °C
 • Rize 27 °C
 • Artvin 27 °C
 • Gümüşhane 27 °C
 • Giresun 28 °C

İsmet Eraydın / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Asırlık çınar ve Zeki Başkan

10 Ocak 2015 Cumartesi 18:46

Bir sabah telefonum çaldı.Sayın Zeki Öztürk telefonun diğer ucundaydı.Doktor Akçaabat Sebatspor için yönetim kurulu oluşturuyoruz, seni de listede görmek isterim dedi.

Bunu söyleyen Zeki Öztürk aynı zamanda köylüm ve Türkiye’nin sayılı işadamlarından biriydi. Sebatspor sevdalısı olduğu belliydi. 1983 yılında kurduğu şirketinin ismini Sebat koyacak kadar da samimiydi.

Daha önce yönetici olarak görev yaptığı kulüpte ısrarlara dayanamayarak başkan adayı olmuştu.

Futbolla ilgilenen ben ,aslında durumun çok iyi olmadığını, bu kulübün çoktan içine virus girdiğini ,tedavi şansının bulunmadığını kendisine iletmiştim.

Fakat hizmet edilecekse ve bir Akçaabatlı olarak kulübe sahip çıkılacaksa bende varım dedim.

Beklentim olamazdı,hizmet için,Akçaabat Sebat çınarını yaşatmak için ,Zeki Başkan ve diğer yönetici arkadaşlarımızla göreve başladık.

İkinci yönetim kurulu toplantısına vardığımız da kulüpte oturacak koltuk kalmadığını gördük.İcra müdürü bizden önce gelip toplamıştı.Yenilerini aldık oda öteki toplantıya kalmadan uçup gitti.Hatta sandalyeleri arabamızla getirip götürmenin telaşına bile düşmüştük.

Elektrikler devamlı borç nedeniyle kesiliyor.Zengin Başkan geldiya alacaklılar sıraya giriyorlardı.

Bu kulübün ,tarihi çınarın,500 milyarlık makarna borcu çıkıyordu.Faturalar ,senetler,icra derken futbola bir türlü sıra gelmiyordu.Yönetim kurulu her hafta toplanıyor,yönetim kuruluna katılmak için herkes fedakarlığını eksiksiz yapıyordu.

Takım oyuncuları için, Zeki Başkan fedakarlıktan kaçmıyordu. Parasızlıktan dolayı şu futbolcu alınamadı diye bir problem yoktu. Futbolcuların alacakları tas tamam ödeniyor, mağlup olsalar bile  parasız bırakılmıyorlardı. En iyi otellerde kamp yapıyorlardı. Anlatmak istediğim bu çınarı yaşatmak için olanca gayret sarf ediliyordu.

Adıyaman deplasmanında son maçımız var.Berabere kalsak ligde kalıyoruz. Zeki Başkan bir gün önce Ankara da angiyo olmuş,maça geleceğim diye ısrar ediyor. Başkan çok tehlikeli dedim.

Fakat o, takımı yalnız bırakamam dedi.Bir çok sağlık sorunu olan başkan Adıayaman  uçağında yanımdaydı.Gece kendisine otelde serum takmak zorunda kaldım. Futbolculardan daha heyecanlı, uykusuz, herkesten önce ayaktaydı. Müsabaka sonunda sahanın içnde kendisini ağlarken buldum. Yalnızdı…

Ne belediye ne kaymakamlık ne halk ne de başka büyük esnaflar, seyirci  1 liralık bilet parasını ödeyipte stada gelmedi.Bugün herkes ahkam kesiyor. Yok kulübün adı Sebat projeymişte falan filan da, federasyon sebatspor ismini ve renklerini kullandırmaya müsade etmemiş. Bunlardan habersiz zevat köşelerinde atıp tutuyor. İnsan bir şirketin borcunu bilemezmiydi. Sebatspor’un borcu bilinmiyordu.

Trabzonspor 1461 içn söz vermişti başkana.Bedava değil ha parasıyla, sonradan Trabzonspor yöneticileri caydı. Oysa başkan demişti ki  yine sizin alt yapınız gibi olsun.İstediğiniz oyuncuyu burdan alın ,paralarını ben vermiş olayım.Ama adı Akçaabat Sebat olsun.Kıymete bindi şimdi ki halide ortada zaten.

Netice itibariyle Zeki Başkan bu çınar devrilmesin diye şirketine ve çocuklarına ayırmadığı zamanını ve trilyonlarını bu kulübe akıttı. Hep yalnız bırakıldı.

Gerçi rahmetli Mustafa Cumhur her zaman yanındaydı.O bir Akçaabat aşığıydı. Başlattığı projeleri bitirmeyi bile beceremedik.Belki bugün olsa,Zeki başkana destek verirdi. Ama rahmetli bu dünyadan çok erken gitti.

Bu kulüp, bu çınar, devrileli yıllar olmuştu. Zeki başkan, kulüp yaşasın ve ölmesin  diye bir suni teneffüs denedi.

Olmadı,olamazdı da her yer gangren olmuştu. Buzda kayan bir araba gibiydi. Hiçbir fren sistemi bu düşüşü çözmeyecekti.

Kongreler yaptık,insanlar geldiler, konuştular. Ama sadece konuştular.

Manşetler yapılabilir ama nedenler iyice irdelenmeli.

Zannediyormusunuz Trabzonspor’u  farklı süreç bekliyor.Milyon eurocuklar akıtılıyor.Bu paralar nerden geliyor bilen var mı?

Yok…

Başkan ve yöneticilerin böyle bir gücü var mı?

Yok…

Bu borçları ödeyecek Trabzonspor kurumunun bir gelir var mı?

Yok…

Bir zamanlar Akçaabat Sebatspor kötü yönetilirken kimse sormadı.

Trabzonspor için soran var mı?

Yok…

O zaman oda düşerse bir manşetten başka bir ses çıkar mı?

Yok…Yok…

Bu yazı toplam 27293 defa okunmuştur.
Okuyucu Yorumları

Toplam 2 yorum eklendi.

 • Gidişat kötüZafer Aydın13 Ocak 2015 Salı 23:12

  Aynı akıbet maalesef Trabzonsporu da bekliyor. Bu kulüp bu potansiyelle 400 milyon borcu asla kaldıramaz. Bazıları onu al, bunu al, şunu al diyor. Batıyor gemi yeter.

  BeğendimBeğenmedim
 • hizmetkar başkanAdem TİRYAKİ12 Ocak 2015 Pazartesi 02:27

  Ağzına sağlık ismet abi sadece futbol değil diğer branşlarda da
  Verdiği destekten dolayı zeki başkana teşekkür ederim bir akcaabatlı
  Olarak allah razı olsun

   BeğendimBeğenmedim
 • Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber 61 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Telefon: 462 326 73 73 Pbx - 532 456 71 41 / Faks : 0462 326 73 73 Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA